Kimlik Bilgileriniz Güvende Değil!

İnternet üzerinden yurttaşların kimlik bilgileri farklı uygulama ve oyunlarda yayılmaya devam ediyor. Son dönemde bazı mobil oyun uygulamalarındaki kişilerin “panel” üzerinden yurttaşların Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) verilerine ulaşarak kötü amaçla kullandığı gündeme geldi.

Özellikle Telegram üzerindeki gruplarda yurttaşların kişisel verilerinin yer aldığı paneller satılırken buna erişen kişilerin de farklı oyun platformlarındaki oyunculara karşı bu paneli kullandığı belirtiliyor.

EN UFAK ANLAŞMAZLIKTA VERİLERİNE ERİŞEBİLİYORLAR

Cumhuriyet’ten Rengin Temoçin’in haberine göre, bir mobil oyun oynayan G.B. isimli yurttaş, oyundaki kişilerin kimlik bilgilerine panel üzerinden ulaşıldığını öne sürerek yaşadıklarını anlattı. G.B., “Ailemin ve akrabalarım telefon numaralarına erişmişler. Akrabalarıma grup açarak bana ait olmayan resimler atıldı. Bizim numaramızı nasıl buldu diyorlar. Ben daha sonra bilgilerime erişildiği için suç duyurusunda bulundum” dedi.

Oyunda yaşanan bir anlaşmazlıktan sonra tehdit edildiğini öne süren G.B., “Beni araştırmışlar, kimdir, nerede yaşar diye panelden beni buluyorlar. Sonra mesaj attılar ‘Hatırladın mı bizi?’ dediler” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x