Bilim insanlarından uyarı: Starlink uyduları ozon tabakasını tehdit ediyor

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi, dünyanın ulaşılamayan her noktasına internet götürme projesi kapsamında, yeni Starlink uydularını fırlatmaya devam ediyor.

Şirket, şu anda 5 binden fazla Starlink uydusunu yörüngeye fırlattı ve binlercesini daha fırlatmayı planlıyor.

Starlink ozon tabasına zarar veriyor

Yeni bir çalışma, Starlink gibi internet uydu ağlarının ozon tabakasının incelmesine katkıda bulunabileceğini iddia ediyor.

Güney Kaliforniya Üniversitesi Uzay Mühendisliği Bölümü’ndeki bilim insanları, alçak dünya yörüngesindeki internet uydularındaki büyük artışın atmosferde zararlı kimyasal reaksiyonlara yol açabileceği konusunda uyardı.

Bir basın açıklamasında, şu anda alçak dünya yörüngesinde 8.000’den fazla internet uydusunun bulunduğu ve bunların yaklaşık 6.000’inin Starlink uydusu olduğu belirtildi.

Asıl sorun alüminyum

Bilim insanları, asıl sorunun bu uyduların büyük miktarda alüminyumdan yapıldığını söylüyor.

Uyduların 5 yıllık kısa bir ömre sahip olduğunu söyleyen ekip, uyduların Dünya atmosferine düşüp yanması sonucu alüminyum oksit ürettiğini, bunun da ozon için son derece yıkıcı bir kimyasal reaksiyonu tetiklediğini söyledi.

Hakemli Jeofizik Araştırma Mektupları dergisinde geçen hafta yayınlanan çalışma , oksitlerin varlığının 2016 ile 2022 arasında kabaca sekiz kat arttığını ve mevcut uydu fırlatma planlarıyla çok daha fazla artabileceğini buldu.

Tonlarca zararlı partükül salınıyor

022 yılında düşen uydular tarafından atmosfere 18,7 ton alüminyum oksit nano-partikülünün salındığı ortaya çıkmıştı.

Çalışmaya göre planlanan uydu fırlatmalarına bakıldığında bu rakam yılda 397 tona kadar çıkabilir ve “ozonun önemli ölçüde incelmesine” yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x