Ayşe Gökkan’a ‘insanlık ve cesaret’ ödülü

İsviçre sınırını Nazilerden kaçan mültecilere açan ve pek çok mültecinin hayatını kurtaran Paul Grüeninger (1891-1972) anısına verilen ödülün bu yılki sahibi Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutsak bulunan Tevgera Jinên Azad (TJA) önceki dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan ile Polonyalı mülteci işçi Paula Weremiuk’a verildi. Paul Grüeninger Vakfı tarafından verilen “insanlık ve olağanüstü cesaret” ödülü, İsviçre St. Gallen Kantonu Palace gösteri salonunda düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Gökkan, tutuklu bulunduğu cezaevinden teşekkür mesajı yayınladı. Gökkan’ın mesajında şu ifadelere yer verildi: “Paul Gruninger Vakfı’nı, Paul Grüninger’in ailesini, jüri üyelerini ve tüm konukları sonsuz güneşin ışıklarıyla ve ‘Jin, jiyan, azadi’ coşkusuyla selamlıyorum. Bu etkinliğe ve ödüle destek veren ve biz Kürt kadınlarını unutmayan herkese teşekkür ediyorum. Bir Tevgere Jinen Azad üyesi ve Nusaybin ile Qamişlo arasındaki utanç duvarına karşı mücadele eden biri olarak söylüyorum ki bu ödülü bireysel olarak hak etmedim, binlerce cesur kadının kolektif direnişi sayesinde kazandı. Bu direniş oldukça ses getirdi ve dünyanın dört bir yanından destek aldık. Bu yüzden onlarca yıl hapis cezasına çarptırıldım. Ama burada da yalnız değilim. Binlerce Kürt kadını cezaevlerini dolduruyor. Burada, Sincan Cezaevi’nde, cezalarını çoktan çekmiş olmalarına rağmen on iki kadın tutuluyor. Birçoğumuz mümkün olduğunca az ziyaret edilelim diye çok uzaktaki cezaevlerine götürülüyoruz. Çoğu zaman sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılıyoruz. Burada pek çok çirkin hikaye yaşıyoruz, ancak bu akşamı sizin için mahvetmek istemiyoruz. Fiziksel olarak yanınızda olmasam da kalbim sizinle birlikte. Taktir ödülü için teşekkür ederim. Jin, jiyan azad.”

PAUL GRÜNINGER KİMDİR?

Gallen Emniyet Müdürü Yüzbaşı Paul Grüeninger, 1938/1939 yıllarında yüzlerce Yahudi ve diğer mültecinin hayatını Nazi zulmünden ve imhasından kurtardı. Grüeninger, İsviçre sınırlarını kapatmış olmasına rağmen, federal direktifleri hiçe sayarak ve yasal düzenlemeleri ihlal ederek mültecilerin St. Gallen kantonuna giriş yapmasını sağladı.

Grüeninger, 1939 yılında kanton hükümeti tarafından haber verilmeksizin işten çıkarıldı. Gallen Bölge Mahkemesi tarafından 1940 yılında görevinin gereklerini yerine getirmemekten ve yasal belgelerde tahrifat yapmaktan suçlu bulundu. Dışlandı ve daha sonra unutuldu. Hayatının geri kalanında yoksulluk içinde yaşadı.

Paul Grüeninger, 1993 yılında St. Gallen hükümeti tarafından haklı bulundu. 1994 yılında İsviçre Federal Hükümeti, Paul Grüeninger’in adını kamuoyunda temize çıkarmak için bir bildiri yayınladı. Gallen Bölge Mahkemesi 1995 yılında Yüzbaşı Paul Grüeninger’in davasını yeniden açarak ve beraatine karar vererek itibarını iade etti.

Gallen Kanton Parlamentosu, 1998 yılında Paul Grüeninger’in haber verilmeksizin işten çıkarılması nedeniyle maaş ve emeklilik haklarında meydana gelen kayıplar için Paul Grüeninger’in torunlarına tazminat ödenmesini onayladı. Torunları, toplam tutarı Paul Grüeninger Vakfı’na devretti. Paul Grüeninger Ödülü de bu fon tarafından finanse edilmekte. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x